Sıkça Sorulan Sorular

İşte en sık sorulan 10 soru!

Onur VA Nedir?

Onur VA, Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu (IVAO) altında kayıtlı bir sanal havacılık topluluğudur. Temelde, gerçek bir havayolunun operasyonlarını simule etmek amacıyla kurulan sanal havayolları, sanal havacılık hobisinin gerçeğine daha yakın icra edilmesini sağlar. Onur VA'da, Onur Air'ın operasyonlarını simule eden bir sanal havayoludur. Topluluk üyelerimiz, havacılık severlerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Onur Air Virtual'a Nasıl Üye Olabilirim?

Onur VA topluluğuna kaydınızı tamamlamak çok basit ve ücretsizdir! https://onurairva.com web sitesi üzerindeki "Ekibe Katıl" butonu üzerinden erişebileceğiniz kayıt sisteminde, belirtilen adımları takip ederek Onur VA'ya kayıt olabilirsiniz. Kayıt başvurunuz, Onur VA Üye İlişkileri Departmanınca değerlendirilecek ve başvuru sonucunuz belirtmiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.

Topluluğunuza kayıt oldum. Simulatör ile uçmak zorunda mıyım?

Onur Air Virtual bünyesinde operasyonlarımız, bilgisayar ortamında uçuş simulasyon programları ile birlikte icra edilmektedir.

Uçuşlarımı Nasıl Kaydediyorsunuz?

Uçuşlarımızı Onur Tracker aracılığı ile kaydedip Onur Crew Centre'a gönderiyoruz. Bu yazılım TFDi Design şirketi tarafından üretilmiş olan smartCARS isimli yazılımın geliştirilmiş bir sürümdür. Yani bu programın Onur VA bünyesinde kullandığımız sürümü, ilgili yazılımın normal sürümünün geliştirilmiş bir versiyonudur. İlgili yazılımın topluluğumuzda kullandığımız şeklini alması için, Onur Air Crew Center, yaklaşık 1500 satırlık özel geliştirilmiş bir kod kullanarak uçuş raporunuza sihirli bir dokunuş yapar.

Topluluğunuza kayıtlı iken bir başka sanal havayolunda uçabilir miyim?

Evet. Onur VA, kaç tane sanal havayolunda üye olduğunuz konusunda bir sınırlama getiren herhangi bir kurala sahip değildir.

Bilginize: Genellikle her sanal havayolunun uyguladığı bir asgari aktivite gerekliliği prosedürü bulunmaktadır. Lütfen bir sanal havayoluna başvurmadan önce, o sanal havayolunun gerekliliklerini kontrol ediniz.

Topluluğunuzdaki Uçuş Operasyon Sistemi Nedir?

Onur VA'da kullandığımız destinasyon sistemi, gerçek Onur Air operasyonlarını yansıtmaktadır. Onur Air'ın codeshare olarak yürüttüğü, tamamı Onur Air ekipleri ve uçakları ile gerçekleştirilen spesifik Saudia Airlines uçuşları da, Onur Air charter uçuşları olarak sistemimizde yer almaktadır. Böylelikle Onur Air operasyonları tam olarak simule edilmiş olur.

Bunun yanı sıra, Onur Air tarafından daha önceki zamanlarda uçulmuş ve sanal havacılık camiasında popülariteye sahip bazı destinasyonlar da "Charter" uçuş kategorisi altında sisteme eklenmiştir. Fakat bu tip uçuşların uçulması, pilotlara daha az puan ve sanal para kazandırmaktadır.

Son olarak, IVAO Türkiye tarafından düzenlenen etkinliklere Onur VA olarak desteğimizi maksimize etmek için, bu etkinliklere özel oluşturulan ve etkinlik süresince aktif kalan "Etkinlik Uçuşları" sisteme eklenmektedir. Böylelikle pilotlarımız, sanal havacılık topluluğunun bir araya gelerek icra ettiği etkinlik uçuşlarına da katılım gösterebilir. Üstelik bu uçuşları icra eden pilotlarımız, bu uçuşlarından ekstra puan kazanmaktadır.

Uçuş Atamalarınız Mecburi Mi?

Her ayın 1. günü, Onur Crew Centre sistemi, pilotlarımıza 4 adet uçuş atamaktadır. Bu uçuşlar, asgari aktivite gerekliliğinizi doldurmak için kullanabileceğiniz öneriler gibidir. Asgari aktivite gerekliliklerini doldurmak mecburi olmasına rağmen, bu uçuşları uçmak mecburi değildir ve herhangi bir cezası bulunmaz. Fakat bu uçuşları uçan pilotlarımız, Onur Extra üzerinde ekstra puan kazanarak avantaj sağlayabilir.

Nasıl Rütbe Yükseltebilirim?

Onur VA'da kullandığımız rütbe sistemi, Onur VA eğitim sisteminin temel yapı taşlarından biridir. Onur VA'daki rütbelendirme sistemimiz, sizin daha çok uçmanızı, daha çok bilgi edinmenizi, ve sadece Onur VA'da değil aynı zamanda IVAO üzerinde de rütbe arttırmanızı hedefler. Böylelikle sanal havacılık kariyerlerine bizimle başlayan pilotlarımız, Onur VA'da geçirdikleri süre boyunca hem IVAO üzerinde, hem de Onur VA üzerinde, hem bilgi açısından, hem de deneyim açısından gelişirler. Onur VA rütbe sistemine buraya tıklayarak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Filonuzda A330 Tipi Uçakları Nasıl Kullanabilirim?

Tip lisanlarımız, rütbe lisanslarımızla bağıntılıdır, fakat birbirlerinden farklıdır. Bünyemizde A330 tipini uçurabilmek için havayolumuzda "Senior First Officer" rütbesine sahip olmalısınız. Bu rütbeye sahip olan pilotlarımız, A330 tip sınavına alınırlar. Bu yazılı sınavı geçen pilotlarımız, Eğitim Departmanı tarafından belirlenen meydanda yapacakları "Base Check" ve geçmeleri halinde tamamlayacakları 4 bacaklık "Line Check" uçuşlarının sonucunda başarılı olmaları halinde A330 tipi ile özgürce uçmaya başlayabilir.

Havayolumuz bünyesinde "Senior First Officer" rütbesini alabilmeniz için, havayolumuz bünyesinde en az 200 saat uçuş yapmanız gerekmektedir. IVAO üzerinde Senior Private Pilot (SPP) rütbesine sahip üyeler, doğrudan bu rütbe ile havayolumuz bünyesine katılırlar, ancak A330 tipi uçakları uçurabilmek için tip sınavlarından geçmeleri gerekir.