Sanal Havayolu Nedir?

Bir Sanal Havayolu (VA), bir havayolu şirketinin operasyonlarını modellemek için kurulan ve Uçuş Simülatörünü kullanan bir sanal kuruluştur. Bunlar gerçek dünya havayollarının operasyonlarını, sanal havacılık ortamında simule ederler. Uçuş simülatörü meraklılarına gerçekçi bir havacılık deneyimi sağlamayı amaçlarlar. Farklı ülkelerden binlerce üyeden oluşan çok sayıda VA bulunmaktadır.

Sanal havayolları kendi içlerinde "real" ve "fictional" olarak ikiye ayrılır. Pek çok sanal havayolu, gerçekte var olmayan bir havayolunu oluşturup, operasyon yapar. Bazı sanal havayolları ise, gerçek bir havayolunun operasyonlarını simule etmektedir.

Sanal havayolları, gerçek veya hayali uçuş operasyonlarının yanı sıra kimi zaman eğitim materyalleri de sağlayabilir. Bu metaryaller genellikle IVAO ve ICAO dokümanlarına dayandırılmaktadır.

Bir sanal pilot için, bir sanal havayoluna üye olmak şart değildir. Ancak bir sanal havayoluna üye olmak, bir sanal pilota uçuş operasyonları için gerekli olan asgari kaynaklara (senaryo, haritalar, hava raporları vb.) daha hızlı ve kolay erişim sağlamasının yanı sıra, eğitim alma ve gerçek uçuş operasyonlarını (gerçek bir havayolunu simule eden sanal havayolları için) simule etme imkanı sunar.

IVAO ağında kayıtlı sanal havayollarının sağladıkları servisler ve hizmetler tamamen ücretsiz olmalıdır. Bu sanal havayolları, IVAO tarafından belirlenen şartlar ve koşullara her daim uymak zorundadırlar. Bu nedenle, bir sanal havayolu üyeliği tercihi yaparken, IVAO'nun resmi üyeliğinin aranması tavsiye edilmektedir.