Sanal Havacılık Nedir?

Peki nedir bu sanal havacılık?

Sanal havacılık, profesyonel anlamda pilot veya hava trafik kontrolörü (ATC) olmak isteyen, olmak isteyip de olamayan veya halihazırda pilot veya ATC olan insanların bilgisayar destekli simulatör ortamında havacılık endüstrisini, mümkün olduğunca gerçeğine en yakın olacak şartlarda simule etmesidir. Sanal havacılık, sanal havacılar tarafından bir "hobi" olarak adlandırılır, zira ortaya konulan ciddiyet, harcanılan emek ve vaktin sonucunda artık bu eylem bir "oyun" olmaktan çıkar ve bir "hobi" haline dönüşür. Eskiden "oyun" kategorisi altında piyasa sürülen uçuş simulatörleri, artık günümüzde kimi zaman gerçek uçuş okulları ve eğitim merkezlerince bile kullanılabilecek kadar detaylı ve işlevsel hale gelmiştir.

Aynı anda bağlantı sayısı açısından bakıldığında, 3004 simultane bağlantı ile, dünyanın en büyük sanal havacılık topluluğu, 1998 yılında kurulan Belçika merkezli evrensel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan ve dünya üzerinde 200.000'den fazla kayıtlı üyesi bulunan Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu, yani IVAO'dur. IVAO, tüm dünyadan sorumlu genel merkez yönetiminin yanı sıra, "divizyon" adı verilen ülke temsilciliklerince yerel anlamda temsil edilir. Türkiye'de IVAO'nun, 2002'den bu yana resmi bir temsilcisi, yani divizyonudur.

Kuruluşundan bu yana, IVAO Türkiye yönetimi ve üyeleri bir aile sıcaklığını bulabilecğeiniz, dosthane bir topluluk oluşturmuştur. IVAO'nun evrenselliği ve olanakları sayesinde, topluluğumuz bünyesinde 13 yaşından 65 yaşına kadar her yaştan insanı bir arada görmeniz mümkündür. Bu nedenle, IVAO Türkiye, IVAO'nun en köklü ve en başarılı divizyonları arasında girmeyi başarmasının yanı sıra, IVAO ağı genelinde de takdir gören bir divizyondur.