Rütbe Sistemi

Onur Air Virtual Rütbe Sistemi

Giriş

Bu yazımızda Onur Air Virtual'da uygulanan rütbe standartlarımız ve rütbe terfi gerekliliklerimizden bahsedeceğiz.

Tanım

Onur Air Virtual bünyesinde uyguladığımız rütbe sistemimiz, bütün sanal havacılık kariyeriniz boyunca edindiğiniz havacılık bilginizi ve bir uçağı kontrol ederken geçirdiğiniz zamanı ön plana koyan bir yapı ile çalışır. Yeterli saatler süren uygulama ve eğitime ulaştığınız anda, IVAO veya Onur Air'in teorik ve pratik sınavlarına başvurabilirsiniz.

Onur Air Virtual bünyesinde uygulanacak teorik ve pratik sınav ve eğitimler, Onur Air Akademi'nin hizmete alınmasını takiben uygulanmaya başlayacaktır.

Lütfen derecelendirme sistemimizin sizi IVAO'da daha yüksek rütbeleri almanızı teşvik etmek için tasarlandığını unutmayın. Rütbeler, aşağıda gösterilen sıraya göre yapılır, yalnızca IVAO'da daha yüksek bir rütbeye sahipseniz, bir ara rütbe üzerinden atlayabilirsiniz.

Eğitim Departmanı, her rütbe seviyesi için asgari standartları belirler ve ilgili rütbelerin eğitim ve sınavlarını gerçekleştirir.

Eğitim Departmanı, bir üyeye rütbe verilmesinin nihai kararı konusunda özel bir hakka sahiptir.

Rütbeler, yalnızca Eğitim Departmanı tarafından talep edilmesi halinde Üyelik Departmanı tarafından atanır.

Rütbeler

Tablo, Onur Air'de hangi rütbelerin mevcut olduğunu ve bir rütbeye ulaşmak için hangi gereksinimleri yerine getirmeniz gerektiğini gösterir. Mevcut rütbeniz profilinizde gösterilir.

Rütbe

Rütbe Adı

Asgari Gereklilik

Trainee Pilot

Trainee Pilot

Sanal havayoluna katılan ve henüz hat kontrol uçuşunu ("Line Check") tamamlamayanlara verilir.

Second Officer

Second Officer

Line Check uçuşunu tamamlayan pilotlara verilir. IVAO'da Advanced Flight Student (FS3) rütbesi alan pilotların, bu reytinge yükseltilmesi için Onur Air Virtual'da 25 saatlik uçuş süresini tamamlamış olmalıdır.

First Officer

First Officer

Onur Air'de en az 100 saat uçuş gerçekleştiren ve Airbus A320 Tip Derecelendirmesi sınavını başarıyla geçenlere verilir. Bu derecelendirme, IVAO'da Özel Pilot (PP) Derecesi gerektirir.

Senior First Officer

Senior First Officer

First Officer rütbesine sahip olan ve havayolunda en az 200 saatlik uçuş yapan herkese verilir. IVAO'da Kıdemli Özel Pilot (SPP) lisansına sahip olan üyeler doğrudan bu dereceye yükseltilecektir.

Captain

Captain

Havayolu dahilinde en az 400 saat uçuş gerçekleştiren ve başarılı bir şekilde Uçuş Komutanı (Kaptan) Sınavını geçenlere verilir. - IVAO'da Ticari Pilot (CP) lisansına sahip olan üyeler, havayolunun Uçuş Komutanı (Kaptan) Sınavını başarıyla geçmeleri durumunda doğrudan bu rütbeye yükseltilecektir. - Bir pilot IVAO'daki Havayolu Taşımacılığı Lisansı Teorik Sınavını (ATPL) geçerse, başka bir sınav olmadan doğrudan bu değerlendirmeye yükseltilecektir. - Ek olarak, gerçek pilotlar da doğrudan bu değerlendirmeye yükseltilecektir.

Senior Captain

Senior Captain

Havayolu dahilinde en az 800 saat uçuş gerçekleştirenlere verilir. Pilotların, bu rütbeye yükseltilmesi için en az IVAO'da Kıdemli Özel Pilot (SPP) lisansı olması gerekir.

Fleet Captain

Fleet Captain

Havayolu dahilinde en az 1200 saat uçuş gerçekleştirenlere verilir. Pilotların bu dereceye yükseltilmesi için en az IVAO'da Ticari Pilot (CP) lisansı olması gerekir.

Examiner Captain

Examiner Captain

Bu, sanal havayolunda eğitim ve sınav görevi yapanlara verilen özel bir rütbedir.

Senior Captain & Fleet Captain rütbelerinin gerektirdiği IVAO rütbeleri, Onur Air Virtual Eğitim Departmanı'nın yapacağı bir yazılı sınav ile de karşılanabilir.

Rütbelerin verilmesi konusundaki son karar, Onur Air Virtual Eğitim Departmanına aittir.