Uçuş Rezervasyonu - Flight Booking

Uçuşunuza başlarken

Giriş

Onur Air Virtual ile uçuşunuza başlamadan önce uçuşunuzu rezerve ("book") etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi, Onur Air Virtual Ekip merkezi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Rezervasyon Sayfası

Onur Air Virtual Rezervasyon sayfasına ekip merkezinin sol tarafındaki menüde bulunan "Book a Flight" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Normal Rezervasyon (Lazy Booking)
Hızlı Rezervasyon (Fast Booking)
Çoklu Operasyon (Multi-Operation Booking)
Normal Rezervasyon (Lazy Booking)

Nedir?

Normal Rezervasyon, Onur Air Virtual'da bulunan üç rezervasyon yönetiminden ilkidir. Bu yöntem pilotlara, rezerve edecekleri uçuş ve uçak ile alakalı daha çok bilgi sağlamaktadır.

1. Uçuşu Seçimi

Uçuşunuzu rezerve etmeye, ilk etapta uçmak istediğiniz uçuşu seçerek başlayabilirsiniz. Bunun için, rezervasyon sayfasının aşağısında bulunan "Book a Flight" kutusunda listelenen uçuşlardan birini seçin ve yanındaki "Book Flight" butonuna basın.

Uçuş Seçim Ekranı

Uçuş seçim ekranında, yeşil tik ile işaretlenmiş uçuşlar, ilgili uçuşu son 2 ay içerisinde gerçekleştirdiğinizi belirtir.

Öte yandan sarı renkli uçak ikonu ise, ilgili uçuşu henüz gerçekleştirmediğinizi belirtir.

Eğer bir uçuşa ait, Uçuş Operasyon Departmanı tarafından eklenmiş bir not/açıklama mevcutsa, bu açıklama uçuş numarasının sağ tarafında kırmızı bir ünlem işareti olarak görüntülenecektir. Lütfen bu tür uçuşları rezerve etmeden önce Uçuş Operasyon Departmanı tarafından eklenmiş olan açıklamayı okuyunuz.

Uçuş numarasının üzerine tıklayarak uçuşa ait detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Havalimanı kodlarının üzerine tıklayarak havalimanlarına ilişkin detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Uçuş Tipi

Onur Air Virtual olarak sistemimize kayıtlı üç farklı uçuş tipi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Real Operation: Gerçek Onur Air tarafından yapılmakta olan destinasyonlar, bu kategoriye eklenmektedir.

  2. Charter Operation: Daha önce Onur Air tarafından uçulmuş veya sanal havacılık topluluğu içerisinde büyük popülariteye sahip destinasyonlar, Uçuş Operasyon Departmanı kararı ile bu kategoriye eklenmektedir.

  3. Event Flight: IVAO, IVAO Türkiye veya Onur Air Virtual tarafından yapılan etkinliklere ait uçuşlar bu kategoride eklenmektedir.

Lütfen Charter Operation kategorisine eklenmiş uçuşların, OnurExtra sistemi üzerinde daha az puan kazandırdığını aklınızda bulundurunuz.

Öte yandan Event Flight olarak eklenmiş uçuşlar, OnurExtra sistemi üzerinde Charter Operation kategorisine kıyasla daha çok puan kazandırmasına rağmen, Real Operation kategorisindeki bir uçuşa oranla daha az puan kazandırmaktadır.

2. Uçak Seçimi

Uçuş seçiminizi takiben, aynı tablo güncellenecek ve seçmiş olduğunuz uçuşa uygun uçakları listeleyecektir. Lütfen operasyonu gerçekleştirmek istediğiniz uçağı seçin ve ilgili uçağın sağ tarafında bulunan Fly Now butonuna tıklayın.

Uçak seçim ekranı

Onur Air Crew Center v1.3 itibariyle, uçağın durumunun uçuşa herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Uçak seçiminizi takiben, sistem uçuşunuzu rezerve edecek ve uçuş brifinginizi oluşturacaktır.

Şimdi Onur Tracker programınızı çalıştırıp uçuşunuza başlayabilirsiniz!

Hızlı Rezervasyon (Fast Booking)

Nedir?

Hızlı Rezervasyon, Onur Air Virtual'da bulunan üç rezervasyon yönetiminden ikincisidir. Bu yöntem pilotlara, rezerve edecekleri uçuş ve uçak ile alakalı daha az bilgi sağlamaktadır ancak pilotlara üç tıklama ile rezervasyon yapabilme olanağı sağladığı için daha hızlı uçuş rezerve edebilme olanağı sağlar.

Nerede Bulabilirim?

Hızlı Rezervasyon, ekip merkezi ana sayfasının sağ tarafında yeşil bir kutu içerisinde Fast Booking başlığı ile konumlandırılmıştır. Aynı sisteme, ekip merkezinin sol tarafındaki menüden Book a Flight butonuna tıklayarak açılan sayfanın en üstündeki kutu aracılığı ile de ulaşabilirsiniz.

1. Uçuş Seçimi

Uçuşunuzu rezerve etmeye, ilk etapta uçmak istediğiniz uçuşu seçerek başlayabilirsiniz. Bunun için, Arrival Aerodrome başlıklı seçim kutusunu kullanarak varış meydanınızı seçin.

Fast Booking - Uçuş Seçim Penceresi

İlgili seçim kutusu ile açılan arama kutusuna uçmak istediğiniz havalimanının adını veya ICAO kodunu da yazabilirsiniz.

2. Uçak Seçimi

Uçuş seçiminizi takiben, ilgili uçuşa ait uygun uçaklar, bir sonraki seçim kutusuna yüklenecektir. Uçmak istediğiniz uçağı listeden seçin ve ardından Book now! butonuna tıklayın.

Fast Booking - Uçak Seçim Penceresi

Onur Air Crew Center v1.3 itibariyle, uçağın durumunun uçuşa herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Book now! butonuna tıklamanızı takiben, sistem uçuşunuzu rezerve edecek ve uçuş brifinginizi oluşturacaktır.

Şimdi Onur Tracker programınızı çalıştırıp uçuşunuza başlayabilirsiniz!

Çoklu Operasyon (Multi-Operation Booking)

Çoklu Operasyon sistemi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen ilgili yazımızı inceleyin: