Çoklu Operasyon Rezervasyon Sistemi

Multi-Operation Booking System

1. Giriş

Çoklu Operasyon Rezervasyon Sistemi, 15 Mart 2019'da yayınlanan Onur Air Ekip Merkezi v1.3 ile birlikte hizmete açılmış özel bir rezervasyon tipidir.

Sistem, gerçek dünya uçuş programları prensip edinilerek hazırlanmıştır. 2, 4, 6, veya 8 bacaklı setlerden oluşan sistemde temel amaç, kalkış zamanını yakalamak ve kusursuz bir uçuş gerçekleştirmektir.

Bu yazımızda, Çoklu Operasyon Rezervasyon Sisteminin nasıl çalıştığına yakından bakacağız.

2. Ne kazanabilirim?

Çoklu Operasyon sistemi ile gerçekleştirilen uçuşlar, normal rezervasyon ile alınan uçuşlar ile aynı değildir. Çoklu Operasyon uçuşları, birbirlerini takip eden 4, 6, veya 8 uçuştan meydana gelmektedir ve bu uçuşların tamamında zamanında kalkış yapılmalı ve tamamı en az 75% uçuş puanı ile gerçekleştirilmelidir.

Sistemin sahip olduğu bu büyük zorluk, elbette beraberinde büyük ödüller de getirmektedir. Sistem dahilinde yapılan uçuşlar, pilota, uçulan set sayısına oranla OnurExtra sistemi üzerinde ekstra puan kazandırmaktadır. Bu oran, aşağıda verilen tabloda belirtilmiştir.

Set Sayısı

Ek Puan Oranı

2x Set

%10

4x Set

%20

6x Set

%30

8x Set

%40

Bu oranlar, her bir uçuşun getirdiği OnurExtra puanının yüzdesi alınarak, setin en son uçuşunun kazandırdığı OnurExtra puanına eklenir. Bu hesaplama, aşağıdaki örnek değerler ile açıklanmıştır.

Seçilen Set: 4x
1. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1000 puan (20% = 200 puan)
2. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1000 puan (20% = 200 puan)
3. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1000 puan (20% = 200 puan)
4. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1000 puan (20% = 200 puan)
- Uçuşlardan Kazanılan Toplam OnurExtra Puanı: 4000 puan
-- Çoklu Operasyon Sistemi Bonusu: +800 puan (Her uçuşun 20%'si oranı ile)
4 Uçuşta Kazanılan Toplam OnurExtra Puanı: 4800 puan.

Rastgele bir pilotumuzun yaptığı, tamamı iç hat uçuşu olan, son dört uçuştan aldığımız OnurExtra puanı verileri ile, bu dört uçuşun Çoklu Operasyon sisteminde yapıldığını varsayarak tekrar bir örnek hesaplama yapalım.

Seçilen Set: 4x
1. Uçuşun OnurExtra Puanı: 848 puan (20% = 170 puan)
2. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1147 puan (20% = 230 puan)
3. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1858 puan (20% = 371 puan)
4. Uçuşun OnurExtra Puanı: 1716 puan (20% = 343 puan)
- Uçuşlardan Kazanılan Toplam OnurExtra Puanı: 5569 puan
-- Çoklu Operasyon Sistemi Bonusu: +1114 puan (Her uçuşun 20%'si oranı ile)
4 Uçuşta Kazanılan Toplam OnurExtra Puanı: 6683 puan.

3. Sıkça Sorulan Sorular

1. Pushback Zamanı Nedir?

Çoklu Operasyon Sistemi, kilit noktada uçağınızın kapıdan ayrılış saatini göz önüne alır. Çünkü tıpkı gerçekte olduğu gibi, bir uçağın saat kaçta kapıdan ayrıldığı ve saat kaçta kapıya girdiği önemlidir. Pilot olarak amacınız, sistemin size verdiği saatten önce geri itme işlemine başlamaktır. Eğer bu saati kaçırırsanız, uçuşunuza devam edebilirsiniz, ancak diğer uçuşlarınız otomatik olarak iptal olacaktır.

Her ne kadar Uçuş Brifing sayfasında belirtilen saatten önce Onur Tracker üzerinde uçuşa başlamanız, otomatik uçuş iptal sisteminin uçuşunuzu iptal etmesini engelleyecek olsa da, belirtilen geri itme saatinden sonra geri itmeye başlamanız, uçuşunuzun sonunda yine de diğer uçuşlarınızın iptal olmasına neden olacaktır.

Bu sistem, son dakikada çalıştırılan uçuş kaydedicilerinin mağduriyete neden olmaması için bir önlem olarak eklenmiştir.

Kalkış saatleriniz, yalnızca rezervasyon ekranında görüntülenir. Lütfen çoklu operasyon sistemini başlatmadan önce bu saatleri not alın!

Öte yandan, geri itmeye başlamanız için kalan süre yalnızca Uçuş Brifing sayfasında gösterilmektedir. Onur Tracker uygulaması üzerinde uçuşa başladıktan sonra bu sayaç görüntülenmeyecektir.

2. Uçuş Esnasında Hata Yaptım. Uçuş Ortalamam %75 Değil. Ne olacak?

Eğer çoklu operasyon sistemi içerisinde gerçekleştirdiğiniz set uçuşlarının herhangi birinde uçuş ortalamanızı %75'in altına düşürürseniz, uçuşunuz sonunda takip eden uçuşlarınız otomatik olarak iptal edilir.

3. OnurExtra bonus puanlarım ne zaman eklenecek?

Çoklu Operasyon sisteminde kazandığınız OnurExtra puanlarınız, seçmiş olduğunuz setin son uçuşunu sistemimize gönderdiğinizde, setin son uçuşunun OnurExtra puanına ilave edilir.